Mgr. Jiří Procházka

Individuální, párový a rodinný poradenský psycholog, psychoterapeut (humanistická a feministická psychoterapie), manželský a rodinný poradce. Ve své praxi se ve značné míře věnuji genderové, sexuální a vztahové diverzitě (LGBT+ lidé – lesby, gayové, trans* atd., polyamory vztahy, homoparentální rodiny apod.). Služby jsou poskytovány bezplatně v rámci pracoviště poskytujícího sociální služby.

S empatickým porozuměním aktivně klientce/ovi naslouchám. Terapeutická práce je zaměřena na všímání si vlastních prožitků, hledání vlastních potřeb, nalézání svých osobních hranic a ohraničení vůči druhým, zacílena na podporu vlastní vůle, hledání svých sil a zdrojů, které nejsou závislé na okolí a také přebírání odpovědnosti sama za sebe. Terapeut zde není ani tak proto, aby říkal, kam má klient/ka jít a co má dělat, jako aby podporoval vlastní rozhodnutí klienta/ky a jeho/její individualitu. Tzn., že klient/ka není pasivním posluchačem/kou rad a doporučení, ale aktivním jedincem hledajícím za podpory terapeuta východiska ze své spletité situace. Podstatné je pochopit svůj díl odpovědnosti. Porozumět, že opravdu velmi záleží na tom, co klient/ka skutečně chce nebo naopak nechce.

Více o feministické psychoterapii: http://www.drlaurabrown.com/feminist-therapy/

2021-07-07

Český rozhlas – Radio Wave (Balanc, Petr Bouška):

Proč některé děsí transgender lidé? Odmala slyšíme, že odlišnost se trestá. Sex je nástroj moci)

2021-04

Moje psychologie – O čem se mlčí: Víc než malé množství lásky (polyamorie)

moderátorka Adéla Elbel, psycholog Jiří Procházka, Fronéma Lark

2020-12

Pěstounovi: Homoparentalita, aneb jak se žije stejnopohlavním rodičům

(Rodinné a komunitní centrum Chaloupka z. s., 12/2020)

2020-11-25

Český rozhlas – Radio Wave: Moje terapie 2, epizoda IV: O hledání identity, které nikdy nekončí

Hlasy, které uslyšíte v této epizodě, patří Alex a jeho*jejímu terapeutovi Jirkovi. Před třemi lety vyhledal*a právě jeho, protože věděl*a, že rozumí queer teorii. „V té době jsem se identifikoval*a jako gay, ale měl*a jsem pocit, že se tak dál žít nedá,“ říká.

Jak být citlivý vůči genderově nekonformním lidem a nedělat si z klientů Google? A proč je důležité, aby klienti přicházeli do přijímajícího prostředí, kde nikdo není autorita? Poslechněte si doprovodný rozhovor ke čtvrté epizodě podcastu Moje terapie II.

2020-08

rozhovor pro časopis Zámezí na téma Identita

(Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, Tereza Lehečka)

2020-08-28

Deník N: My a mýty: Na monogamii jsme zvyklí. Nedovolíme si ani přemýšlet jinak

Monogamie není biologicky ani psychologicky daná. Nemáme ani důkaz, že by to byl ideální model pro děti, říká v nové epizodě podcastové série My a mýty psycholog Jiří Procházka. „Faktory, které ukazují stabilitu, jsou jiné. Monogamie ji samozřejmě může přinést, ale mnohdy ji nepřinese. Je to kulturní norma, které se těžko zbavujeme. Žijeme v určitém kulturním kontextu a lze ji jen obtížně zkoumat. Nejsme totiž neutrální.“

2020-08-20

LUI: Genderově neutrální výchova – děti si nevolí pohlaví, ale to, jakým chtějí být člověkem

Čas od času se v médiích objeví zpráva, že některá z celebrit vychovává své děti bez genderu. Pink, Kate Hudson, Tori Spelling nebo Elon Musk, u jehož dítěte ani nikdo neví, jak správně přečíst jméno. Česká veřejnost obvykle reaguje podrážděně a diskuze pod články bouří nevolí… aniž by kdokoli pořádně věděl, jak taková genderově neutrální výchova vlastně v každodenním životě probíhá. Pokusili jsme se to pro vás zjistit.

2020-07-31

Deník N: My a mýty: Proč nás otázka genderu pořád tak štve

O genderu už toho hodně víme. Psychologie se mu věnuje desítky let. Víme o sociálním konstruktu. Víme, že penis a vulva z nás nedělají muže a ženu. Přesto s tím stále jako společnost neumíme pracovat. Proč jsou v nás stereotypy tak zažrané? A jak fungují páry, které s genderem umějí pracovat? Na to odpovídá psycholog a terapeut Jiří Procházka.


2020-02-08

Radio Wave: Jak vychovat muže pro 21. století? Poslechněte si dokument o krizi mužství

V posledních letech se v různých oblastech zmiňuje, že mužství nebo muži se ocitají v krizi. Zatímco ženy jsou vnímané jako již solidně emancipované, muži jako by tím něco ztratili. Rozhlasový dokument Johany Ožvold je o tom, jaké otázky si kladou čerstvé maminky malých chlapečků. Hosté a hostka: Vladislav Chvála, Tomáš Pavlas, Jiří Procházka, Lenka Krejčová

2019-12-12

HeroineA žila sama šťastně až do smrti. Párování přeceňujeme, říká psycholog

Když Emma Watson nedávno řekla, že je ve svých skoro třicíti spokojená i bez vztahu, vyvolalo to poprask. Být single je přece politováníhodný stav, zvlášť když je tikot biologických hodin slyšet víc a víc. Měla by co nejrychleji najít druhého do páru a začít žít monogamní štěstí. Jenže – mnoho z nás by bylo spokojenějších jinak, říká psycholog Jiří Procházka.

2019-11-25

Radio Wave: Přes čáru 

Proč českým veřejným míněním tolik rezonuje debata o trans lidech? Proč stát podmiňuje změnu pohlaví sterilizací? V dalším díle magazínu Přes čáru se řeší, čím si prochází trans lidé v Česku. Viktor Heumann ze spolku Trans*parent a psycholog Jiří Procházka diskutovali také o novele, podle které by lidé při změně pohlaví nemuseli absolvovat chirurgický zákrok, i o tom, jaká je situace jinde v Evropě.

2019-11

iDNES: Rozstřel 

V pořadu Rozstřel psycholog Jiří Procházka, hovořil o tom, jak velký krok udělala Česká republika během posledních třiceti let směrem k rovnoprávnosti a uznání práv LGBT komunity, ale i o tom, zda je česká společnost spíše heteronormativní a Češi tedy jiné vztahy než mezi mužem a ženou považují za méně hodnotné.

2018-06-22


Český rozhlas: Magazín Leonardo 

(vyjádření k přeřazení transgender identity z duševních poruch Světovou zdravotnickou organizací a návrhu Ministerstva spravedlnosti ke zrušení podmínky sterilizace; čas 9:05)

2018-04-29

Všechny lidi automaticky považujeme za heterosexuální, říká psycholog Procházka

Terezie Kosíková, The Student Times – Studentské noviny ve spolupráci s deníkem E15.

2018-02-28

podPROUDem: Rodiny v tranzici

Debata ve spolupráci se spolkem Trans*parent o transgender a genderově nekonformních rodičích a dětech a jejich situaci a právech v ČR. Videozáznam najdete na YouTube.

2017-11-29

Gender jako Prokrustovo lože v práci s rodinami

(Rovné příležitosti v souvislostech, zpravodaj Gender Studies, o.p.s. )

2017-10-02

Co tomu řeknou lidi?“ Coming out a rodiče

(HateFree Culture)

2016-05-15

Mezinárodní konference: Právní a společenské uznání genderové identity transgender osob v České republice a v Evropě

Spolek Trans*parent uspořádal v květnu 2016 v Praze mezinárodní konferenci o právní a společenské situaci trans mužů, žen a genderqueer osob.

2017-08-30

Neláká vás pusa na prvním rande a nezávazný sex? Možná jste demisexuál

(OnaDnes.cz)

2016-05

 XIII. národní konference o manželském, partnerském a rodinném poradenství

Partnerství a rodičovství – synergie a konkurence  (Medlov)
Procházka, Jiří (2016). „Homoparentalita a netradiční rodiny – výstup z kulatého stolu“. In Marek Kolařík (ed.). XIII. národní konference o manželském, partnerském a rodinném poradenství. Partnerství a rodičovství – synergie a konkurence. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, s. 52-55.

Sborník konference ke stažení

2014-05

XII. národní konference o manželském, partnerském a rodinném poradenství

Současné podoby partnerského a rodinného soužití (Medlov)

Procházka, Jiří (2014). „Homoparentalita, rodičovství leseb a gayů v českém kontextu“. In Marek Kolařík (ed.). XII. národní konference o manželském, partnerském a rodinném poradenství. Současné podoby partnerského a rodinného soužití.Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, s. 11-20.

Sborník konference ke stažení